"Жури да победиш, јер је дан изласка твога из твог света близу. Жури да победиш све струје смрти у теби и око тебе. Сазреваш као шљива. Здраву шљиву прихватиће домаћин у руку, а кварну пустиће да падне свињама. Победа значи здравље. Који побиједи, даћу му да сједи самном на пријестолу мојему, обећа Истинити, Свемогући." свети Николај српски

22. 3. 2017.

Беседе православних свештеника - Беседе током Великог Поста

8. март 2017: уторак четврте недеље Великог Поста; Св Теофилакт Исповедник

 
Бог прави савез након потопа са једним домаћинством: „А ја ево постављам завет свој са вама и вашим семеном након вас, и са свим животињама, што су с вама од птица, од стоке и од свих звери земаљских што су с вама, са свачим што је изашло из ковчега, и са свим зверима земаљским.“

Ноје је глава породице, патријарх, жени и синовима, синовљевим женама, домаћим и дивљим животињама о којима се брину и које су под њиховом влашћу. Бог бира породицу сточара, заједно са њиховим „створењима“ – не владу или војску или политичку партију
или фирму или град – да буде темељ будућности на земљи. Владе, градови, и све остало јесу део божјег плана за људско друштво, али нису темељ. Темељ је породица, или прецизније муж и жена и њихово потомство, који одгајају животиње и обрађују земљу.

Свето Писмо, сви Цвети Оци, и сви велики философи у историји сведоче да је природна породица – муж и жена са својим потомцима, који живе на својој земљи и брину се о сопственим потребама – поставка која највише подржава моралан и побожан живот. Живот у граду, одвојен од природе, неминовно везан за потрошњу, или још горе за кредите, природно води ка распаду породице и сваком пороку, којем морамо да се одупиремо на сваком кораку, и то је нешто о чему сваки епископ било које велике метрополе у хришћанству може да посведочи. 

„Економија“ у данашњем жаргону означава неки апстрактни систем математичке игре претварајући се да објашњава најбољи начин на који се треба бавити производњом, продајом, и потрошњом роба и услуга. Грчки оригинал економије „oikonomia“, у ствари не означава нешто толико одвојено од реалности. То, буквално значи „закон о домаћинству“, разумевање како породице управљају својим газдинством и материјалним добрима које поседују. Исправно разумевање еконoмије за веће групе – заједнице, нације и човечанство – мора бити изграђено на овој дефиницији. Едмунд Берк каже да је истински циљ политике да човек буде срећан код куће. Исто важи и за економију. 

Велики Пост је време да се вратимо основама. Колико су заиста наше породице усклађене са законом из Светог Писма, са примером побожног живота каквог су водили наши преци, са Богом даном, правом природом породице? Узимајући у обзир околности у којима живимо, шта можемоучинити да повратимо закон домаћинства, породичан живот? Већина од нас се не може „вратити на земљу“, наследили смо вештачки поредак ствари који доминира над нама, и само потпуна револуција у тренутном животу људи може то променити. Али се можемо одлучити да урадимо неколико ствари:

Увек изговарајте породичну молитву, свакодневно.

Увек имајте породичан оброк, свакодневно.

Узгајате заједно мало хране за сопствене потребе и брините о животињама.

Обуздајте апетите, плаћајте онолико колико сте у могућности и избегавајте дугове.

Почнимо одавде. Ако успемо да испуњавамо задатке са ове листе, имаћемо плодоносни пост.

извор: фб профил оца Стивена Алена

Нема коментара:

Постави коментар